Kritika z gauče a od monitoru

Jednou za čas se nahrnou události a vedení politické strany (jedno jaké) musí udělat zásadní rozhodnutí. Rozhodnutí, které ovlivní voliče, budoucí vývoj či charakter samotné politické strany. V ten moment přichází kritika daného rozhodnutí, aniž by dotyčný udělal cokoliv, aby proces rozhodování ovlivnil a svými argumenty či hlasy třeba i změnil.

Letos v létě jsem se zúčastnil setkání Mladých evropských socialistů v Turecku. Kromě mimořádně zábavného týdne mezi skvělými lidmi, nás čekala i různá jednání mezi organizacemi. Uprostřed týdne jsme večer jednali s rakouskou delegací. V úvodu si vzala slovo Jessica Müller, jež je předsedkyní Svazu socialistických studentek a studentů Rakouska. Věnovala se zejména tématu vzdělání a nutnosti jeho maximální dostupnosti. Striktně odmítla jakoukoliv podporu školného na veřejných vysokých školách. Pokračovala s tím, že na toto téma hodlá její svaz sepsat memorandum s SPÖ (Rakouská sociální demokracie). Pokud by sepsáno nebylo, svaz by odmítl podpořit SPÖ ve volbách.

Zaujala mě především její jistota v hlase, se kterou o budoucím dokumentu mluvila. Byla zkrátka přesvědčená, že k dohodě dojít musí. Začal jsem se tedy více zajímat o samotný svaz a zjistil jsem, že jich je 80 000 a když je organizovaná větší akce, jsou schopni se sejít v počtu od 8 do 15 000 členů. To dává svazu ohromnou sílu a SPÖ jim zkrátka musí naslouchat. Jde jim o hlasy, podporu i pomoc se samotnou kampaní.

Mezi největší výhody demokracie bezpochyby patří svoboda slova a právo na shromažďování. V Rakousku si to uvědomují, mají v budování občanské společnosti náskok. Abych byl spravedlivý, musím říct, že na to měli více času. Na to se ovšem vymlouvat nesmíme. Realita je taková, že pokud budeme sedět doma na gauči nebo nadávat před monitorem, nic nedokážeme. Je nutné vstupovat do stran a aktivně se podílet na procesu rozhodování. Je nutné vytvářet a spojovat občanská sdružení a vyvíjet tlak na prosazení svých zájmů. Je nutné zkrátka zvednout zadek a něco začít dělat.

Abych jen nekritizoval, snažím se jít příkladem. Jsem názorově pevně zakotven v sociální demokracii. To neznamená, že bych souhlasil se vším, co ČSSD prosazuje a prosadí. Znamená to, že jsem součástí sociálně demokratického hnutí a usiluji o to, aby jeho ideály byly prosazovány. Jsem členem strany i občanského sdružení Mladí sociální demokraté. Náš klub se jmenuje Idealisté.cz a pokud byste se chtěli dozvědět více o našich aktivitách, podívejte se na web: www.idealiste.cz nebo na facebook: www.facebook.com/idealiste.cz. Budeme vděční za jakoukoliv reakci, pozitivní i negativní. Je to pro nás vhodná zpětná vazba.

V případě, že máte spíše pravicové názory, zapojte se do pravicových stran a sdružení. Pokud by totiž každý nespokojený občan aktivně vstoupil do rozhodovacích procesů, jsem přesvědčen, že by česká politická scéna vypadala jinak. Kritikou z gauče a od monitorů nezmůžeme nic.

Autor: Jan Novak | středa 7.8.2013 11:51 | karma článku: 10,74 | přečteno: 526x
  • Další články autora

Jan Novak

Nenávist je největším zlem dneška

24.4.2017 v 13:53 | Karma: 13,82

Jan Novak

Jsou (mladí) lidé v Česku jiní?

17.3.2016 v 2:00 | Karma: 16,69

Jan Novak

Prague pride a ochrana dětí

28.7.2014 v 23:59 | Karma: 15,46